Tarot Online

5 sposobów na utrzymanie ładnego trawnika

Piękny, zielony i zadbany trawnik to marzenie wielu osób. Jak należy o niego dbać, aby nieustannie zachwycał swoim wyglądem? Oto 5 sposobów, które sprawią, że Twój trawnik będzie najładniejszym trawnikiem w okolicy.

1. Wybór odpowiedniego rodzaju trawy

Obecnie na rynku kupić można wiele różnych gatunków traw. Wyboru należy dokonać zwracając uwagę na warunki panujące w ogrodzie oraz uwzględniając przeznaczenie trawnika. Trawy sprzedawane są zazwyczaj w formie mieszanek, takich jak np.:

  • mieszanki rekreacyjne,
  • mieszanki dywanowe,
  • mieszanki parkowe,
  • mieszanki sportowe,
  • oraz mieszanki łąkowe.

2. Odpowiednie nawadnianie

Zarówno niedostatek, jak i nadmiar wody, mogą spowodować, że trawnik będzie źle rósł. Nawet jeżeli trawnik jest w stanie wytrzymać okresowy brak wody, to przetrwają tylko silne nasiona, odporna na susze, natomiast gatunki traw o delikatnych liściach zginą. Z drugiej zaś strony, jeżeli gleba będzie zbyt intensywnie nawodniona to może zacząć porastać mchem – w szczególności w miejscach, które nie są dostatecznie oświetlone. Aby zapobiegać rozwijaniu się mchu można zastosować specjalne nawozy do trawników zapobiegające jego wzrostowi.

3. Dbanie o brzegi trawnika

Wiadomym jest, że aby trawnik ładnie się prezentował, należy go regularnie kosić. Jednak samo koszenie nie zapewni idealnego wyglądu, aby był schludny i zadbany trzeba regularnie podcinać jego brzegi. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne nożyce do darni. Jeżeli jednak taka praca jest dla Ciebie zbyt mozolna i męcząca możesz oddzielić murawę za pomocą kamieni lub drewna, tak aby kosiarka mogła docinać i wyrównywać brzegi.

4. Nawożenie

W celu zachowania ładnego, zadbanego i zielonego trawnika należy go także w odpowiedni sposób nawozić. Zaleca się stosowanie wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych specjalnie do stosowania na trawnikach. Dobrym rozwiązaniem jest także dodatkowe stosowanie kompostu, dzięki któremu gleba będzie bardziej odporna na utratę wilgoci, a drobnoustroje w niej zawarte będą bardziej pobudzone.

5. Regeneracja po zimie

Może zdarzyć się tak, że po zimie trawnik nie będzie tak idealnie zielony, jak zapamiętaliśmy go zanim spadła na niego warstwa śniegu. Wraz z nadejściem wiosny na murawie mogą pojawić się miejscowe prześwity i pożółkłe miejsca. Gdy trawnik przeschnie należy takie miejsca dokładnie wygrabić i przeprowadzić aerację. W tym celu trzeba zastosować wieloskładnikowy nawóz, a po czterech tygodniach od jego użycia wysiać mieszankę nasion przeznaczoną do regeneracji.

Przeczytaj także artykuł o tym jak zakładać i pielęgnować trawnik.