Tarot Online

Chcesz mieć pracę? Musisz mieć uprawnienia elektryczne

2020.03.01

3 minuty i 55 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
 • Uprawnienia elektryczne – czym są kursy i szkolenia SEP?
 • Uprawnienia elektryczne – do czego uprawniają kwalifikacje SEP?
 • Kto może przystąpić do kursu?
 • Jakie zagadnienia obejmuje kurs SEP G1?
 • Czy kurs SEP można zrealizować w formie zdalnej?
 • Jak się zapisać na kurs SEP online?
 • Ile kosztuje specjalistyczny kurs Uprawnienia Elektryczne G1?
 • Który kurs wybrać? G1, G2 czy G3?
Niniejszy artykuł pod tytułem Dlaczego soczewki są modne wśród gwiazd? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dlaczego soczewki są modne wśród gwiazd? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Aby pracować na stanowisku elektryka lub nadzorować pracowników, którzy pracują pod napięciem, konieczne są odpowiednie kwalifikacje SEP. Jak zdobyć uprawnienia elektryczne? Podpowiadamy!

Uprawnienia elektryczne – czym są kursy i szkolenia SEP?

Kursy i szkolenia SEP mają na celu przygotować do pracy na stanowisku elektryka i nie tylko. Uprawnienia elektryczne są konieczne dla każdej osoby, która przebywa lub pracuje w bliskim otoczeniu urządzeń, sieci i instalacji elektrycznych. Są one niezbędne zarówno dla osób, które są zatrudnione w branży energetycznej, jak i dla tych, które prowadzą własną działalność gospodarczą oraz dla tych, które zatrudniają pracowników.

Uprawnienia elektryczne – do czego uprawniają kwalifikacje SEP?

Uprawnienia elektryczne muszą być odnawiane co 5 lat. Kwalifikacje te uprawniają do obsługi, konserwacji, montażu, a także remontów i prac kontrolno-pomiarowych związanych z urządzeniami elektrycznymi. Ich posiadanie jest obowiązkiem każdej osoby, która pracuje pod napięciem.

Kto może przystąpić do kursu?

Do kursu / szkolenia SEP może przystąpić każdy, kto posiada wykształcenie podstawowe i ma ukończone 18 lat. Najkorzystniej jest się zapisać na kurs w większej grupie (np. wysłać wszystkich pracowników) – wtedy można liczyć na atrakcyjną cenę szkolenia. Mile widziane są osoby, które posiadają już wiedzę z zakresu obsługi urządzeń elektrycznych, ale kurs jest dedykowany także tym osobom, które chcą odbyć takie szkolenie po raz pierwszy w życiu.

Jakie zagadnienia obejmuje kurs SEP G1?

Szkolenie – uprawnienia elektryczne G1 obejmuje między innymi takie zagadnienia, jak:

 • przepisy ogólne i obowiązki pracownika w pracy pod napięciem,
 • ochrona od porażeń, ochrona odgromowa i przepięciowa,
 • organizacja pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych,
 • umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a także zasady postępowania w przypadku awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia lub życia,
 • zasady BHP w pracy przy urządzeniach, instalacjach i sieciach elektroenergetycznych,
 • zasady i warunki wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych związanych z urządzeniami, sieciami i instalacjami elektroenergetycznymi.

Czy kurs SEP można zrealizować w formie zdalnej?

Do niedawna kurs pomagający zdobyć uprawnienia elektryczne można było realizować jedynie w formie stacjonarnej. Dziś takie szkolenia są dostępne także w formie zdalnej. Pierwszy taki w Polsce interaktywny kurs elektryczny, który jest dedykowany pracownikom oraz osobom nadzorujących pracowników – elektryków to Uprawnienia-G1.pl.

Jak się zapisać na kurs SEP online?

Interesują Cię uprawnienia SEP do 1 kV? Na kurs elektryka online można się zapisać online za pośrednictwem strony internetowej Uprawnienia G1. Kurs można zrealizować w dowolnej wybranej przez osobę zainteresowaną porze, a po jego ukończeniu należy przystąpić do ustnego egzaminu zawodowego pod okiem Energetycznej Komisji Kwalifikacyjnej. Uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie jest równoznaczne z uzyskaniem respektowanych na terenie całego kraju kwalifikacji.

Ile kosztuje specjalistyczny kurs Uprawnienia Elektryczne G1?

W ramach kursu uprawnienia elektryczne SEP do 1 kV uczestnicy otrzymują pełne przygotowanie, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne do obsługi, konserwacji, montażu, kontroli i pomiaru oraz eksploatacji i dozoru urządzeń energetycznych i elektroenergetycznych.

Ile kosztuje taki kurs? Cena jest ustalana przez ustawodawcę i dla pojedynczego egzaminu SEP wynosi obecnie 225 złotych brutto. Jeśli zależy nam zarówno na eksploatacji, jak i dozorze, taki podwójny egzamin będzie nas kosztować 450 złotych brutto. Do tej ceny należy doliczyć także koszt samego kursu, który może się wahać od 300 do nawet 500 złotych (w zależności od cennika jednostki, w której realizowane jest szkolenie). Dodatkowo można liczyć także na odpłatne wykonanie kopii świadectwa w języku obcym.

Który kurs wybrać? G1, G2 czy G3?

Specjalistyczne szkolenia SEP umożliwiają nabycie profesjonalnych uprawnień, niezbędnych do pracy na stanowisku elektryka. Dzięki nim możliwa jest praca polegająca na eksploatacji lub dozorze urządzeń, instalacji, a także sieci elektroenergetycznych.

Zakres uprawnień G1 dotyczy urządzeń, sieci i instalacji o napięciu do i powyżej 1kV, a także urządzeń elektrotermicznych oraz sieci trakcyjnych. Upoważniają one także do pracy z oświetleniem ulicznym oraz zespołami prądotwórczymi.

Poza uprawnieniami G1 możliwe jest także uzyskanie uprawnień ciepłowniczych (G2) oraz gazowych (G3). Kursy te są prowadzone na terenie całej Polski, a także w formie online, a ich zakres można dobrać do potrzeb wynikających ze specyfiki danego zawodu. Aby mieć pewność co do autentyczności danego szkolenia, warto zwrócić uwagę na to, czy jednostka, w której organizowane jest szkolenie, wydaje dokumenty opatrzone specjalnym hologramem.

Artykuł powstał we współpracy z uprawnienia-g1.pl.