Tarot Online

Geny odpowiedzialne za proces starzenia się

Niniejszy artykuł pod tytułem Dlaczego soczewki są modne wśród gwiazd? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dlaczego soczewki są modne wśród gwiazd? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Starzenia jest wieloletnim procesem, jego skutkiem staje się upośledzenie podstawowych czynności i funkcji organizmu oraz wzrost ryzyka rozwoju chorób i śmierci. Naukowcy rozpatrują starzenie się z różnych punktów widzenia. Jedną z koncepcji jest genetyczna teoria starzenia się.

Geny a proces starzenia się

Badacze tej koncepcji twierdzą, że to właśnie geny człowieka odpowiedzialne są za tempo i
charakter starzenia się. Od wieków znane jest ludowe porzekadło „starość zapisana jest w
genach”.

  •  gen o nazwie Ink4a jest odpowiedzialny za starzenie się komórek naszego mózgu, blokuje aktywność komórek macierzystych, zmniejszając ich zdolność do regeneracji
  • proces starzenia się jest uwarunkowany DNA odziedziczonym od matek
  • starzenie się skóry zależne jest od cech naprawczych i zdolności DNA jądra komórkowego
  • gen SIR2, zwany genem długowieczności, produkuje sirtuinę, białko ważne dla podziału komórkowego

Proces starzenia opóźnia zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna oraz dieta bogata w witaminy i mikroelementy.