Inteligentne opakowania rozwiązaniem aktualnych problemów?
in

Inteligentne opakowania rozwiązaniem aktualnych problemów?

Człowiek nieustannie porusza się w świecie rozmaitych opakowań. Wybiera prezenty dla bliskich. Odbiera jedzenie na wynos w restauracji. Kupuje laptopa w sklepie z elektroniką. Pakowane jest dzisiaj wszystko i czasem to właśnie opakowanie decyduje czy na dany zakup się zdecydujemy, czy nie.

Dużo chętniej wybieramy produkty zmieszczone w eleganckiej formie. Ta lepiej sprawdzi się jako prezent czy po prostu jest milsza dla naszego oka, wywołując w nas bardziej pozytywne emocje. Świat stawia dzisiaj jednak kolejny krok naprzód w stronę funkcjonalności. Witamy w świecie inteligentnych opakowań.

Czym są opakowania inteligentne?

Opakowania inteligentne nie mają zadania zachwycać nas swoim wyglądem. Odpowiadają one jednak na inne nasze potrzeby. Kiedy sięgamy po butelkę z piwem, musi mieć ona konkretną temperaturę, by napój smakował jak najlepiej. Gdy w lodówce trzymamy szynkę, inteligentne opakowanie z biosensorem jest w stanie poinformować nas, wykrywając produkty procesów gnilnych, czy nadaje się ona jeszcze do spożycia. Bez otwierania danego produktu jesteśmy w stanie określić czy nie był on narażony na zbyt wysoką temperaturę mogącą krótkotrwale go rozmrozić (co ważne jest na przykład podczas transportu truskawek), jaki jest poziom dwutlenku węgla wewnątrz napoju gazowanego czy sprawdzić jaka jest zawartość tlenu wewnątrz opakowania z produktem.

Rodzaje opakowań inteligentnych

Wyróżniamy wiele typów opakowań inteligentnych, w zależności od informacji jakie mają nam przekazać, ściśle powiązaną z zawartością opakowania. Do najpopularniejszych z rodzajów należą te, zawierające wskaźniki czasu, temperatury, wilgotności, poziomu szczelności, składu gazów oraz świeżości.

Najczęściej spotyka się indykatory temperatury w zależności od czasu. Informują nas one o nawet najdrobniejszych wahaniach temperatury, przez odchylenia w barwie części etykiety. Spotykane są butelki z napojami, które zawierają specjalną część etykiety z farbą termiczno-chromową, na której gdy tylko opakowanie osiągnie wymaganą temperaturę, pojawia się napis informujący, że optymalna temperatura została już osiągnięta i produkt nadaje się do spożycia.

Opakowania inteligentne mają coś do zaoferowania również rodzinom z małymi dziećmi. Specjalne biosensory zawarte w opakowaniach od odżywek dla dzieci, wskazują o zachowaniu sterylności przez monitorowanie stężenia enzymu zwanego amylazą.

Opakowania inteligentne – przyszłość świata?

Opakowania inteligentne znacznie ułatwiają nam życie, począwszy od transportu produktów, przez samą wizytę w kuchni. Oprócz formy, która przekonuje i dowolnych, nawet najbardziej fantazyjnych kształtów, wybierać już teraz można spośród rozmaitych funkcji, skrojonych na miarę potrzeb każdego.

Dieta sirtfood nowym sposobem odżywiania i receptą na młodość

Dieta sirtfood nowym sposobem odżywiania i receptą na młodość

Trawnik, jego zakładanie i pielęgnacja trawnika

Trawnik, jego zakładanie i pielęgnacja trawnika